Janina Awgul – założycielka Teatru Lalek „Zaczarowany Świat”.
Urodzona w Wilnie w 1921 roku, od kilkudziesięciu lat związana z Toruniem i dziećmi.
Teatr Lalek „Zaczarowany Świat” jest jedynym teatrem w Polsce przeznaczonym głównie dla dzieci w wieku przedszkolnym. Już od pięćdziesięciu lat uczy, bawi i wychowuje, stanowi pierwszy próg w edukacji teatralnej dzieci. Jest to cel, który postawiła przed sobą założycielka teatru Janina Awgulowa i któremu twórcy teatru wierni są do dnia dzisiejszego.
Nadanie im. Janiny Awgulowej Przedszkolu Miejskiemu nr 8 w Toruniu
Janina Awgulowa — pedagog — swoją działalność wychowawczą rozpoczęła w latach wojny, kiedy obok pracy konspiracyjnej w AK podjęła również tajne nauczanie w rodzinnym Wilnie. Za pracę konspiracyjną poszukiwana była przez Gestapo i SS, które wydały na nią dwukrotnie wyrok śmierci. Gdy Gestapo szło ją aresztować, zauważyły to dzieci i ubiegly patrol ostrzegając panią Janinę o niebezpieczeństwie. Zdołała uciec do lasu, gdzie ukrywała się do końca wojny: „ wiedziałam, że dzieciom zawdzięczam życie i że kiedyś ten dług będę chciała spłacić”. Dług ten zaczęła spłacać bezpośrednio po wojnie. W ramach przesiedleń wraz z rodziną trafiła do Torunia i tu rozpoczęła swą wieloletnią pracę na rzecz dzieci. Początkowo odwiedzała toruńskie szpitale, by małym pacjentom czytać bajki i na ich potrzeby oddawać krew. Takie działania obejmowały zbyt nieliczną grupę dzieci, potrzebowała czegoś więcej. W latach 1945 — 1948 pracowała w toruńskiej Rozgłośni Polskiego Radia, pisząc i prowadząc audycje dla stworzonej przez siebie „radiowej rodzinki”. Jednak ta forma oddziaływania na dzieci i młodzież ze względu na brak żywego, bezpośredniego kontaktu, była dla niej niewystarczająca. Również założony przez nią Teatr Młodego Widza, skupiający młodzież toruńskich szkół, nie był dla niej tą formą wyrazu, której poszukiwała:
„Z jednej strony mam to czego chciałam: żywiołową reakcję, wpatrzone, zachwycone oczy dziecięce, ciepłe, przyjazne recenzje, trochę popularności wśród najmłodszych mieszkańców grodu… Ale czy jestem na najwłaściwszej drodze? Nie ma w mojej pracy ciągłości, trwałości oddziaływania”.
Zastanawiała się nad działalnością, która stale wpływałaby na młodsze dzieci, pomagała rozwiązywać ich problemy, kształtowała postawy, oddziaływała na rozwój całej osobowości. W tych okolicznościach zrodziły się w 1950 r. myśli dotyczące założenia teatru lalek dla dzieci 3 — 6 letnich. Janina Awgulowa podzieliła się swoimi planami z kierowniczką Miejskiego przedszkola nr 13 — Krystyną Lassotową.
„Czy lalka może zastąpić aktora? Czy nie przeceniamy roli alki? Czy rzeczywiście potrafi ona bawiąc uczyć i wychowywać? Czy to nie są slogany? A jeśli nie?…Już się nie waham. Stwierdzam, że decyzja pracy z lalką sceniczną jest słuszna. Zwłaszcza, że będzie ona służyła najmłodszym. Nowy teatr lalek nazywam „Zaczarowanym Światem”.
Wiosną 1950 roku złożyła wniosek do Wydziału Oświaty Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Toruniu o zgodę na utworzenie przy Przedszkolu nr 13 teatrzyku lalkowego. Po akceptacji przez Kuratorium, Wydział Oświaty przyznał Janinie Awgulowej etat dla zorganizowania i prowadzenia teatru lalek. Inicjatywa ta była niewątpliwie cenną, ponieważ brakowało odpowiedniej kadry dla prowadzenia zajęć w przedszkolach, nie dysponujących dostateczną bazą potrzebną do realizacji programów wychowawczych. A teatr lalek to jedna z najatrakcyjniejszych form pracy z dziećmi. Rozpoczęły się gorączkowe przygotowania do pierwszej premiery. Przygotowaniom towarzyszyły na przemian radość i niepokój. Radość, że oto może spełnia się coś niezwykłego i niepokój o to, czy wszystko się uda. Do pracy włączyli się dosłownie wszyscy: przyjaciele, rodzina, znajomi. Mąż Janiny Awgulowej, wtedy początkujący, dziś znany architekt, lepił lalki do pierwszego przedstawienia, siostra Tosia pomagała je szyć. Przedsiębiorstwo budowlane sprawujące patronat nad Przedszkolem nr 13 wykonało przenośną scenkę. Teatr Ziemi Pomorskiej (obecnie Wilama Horzycy) podarował dwa reflektory. Pierwszymi aktorami zostali rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola. Odbyły się próby, przedstawienie było gotowe.
Prapremiera odbyła 19.X.1950 roku na korytarzu drewnianego baraku — pierwszej siedziby Przedszkola nr 13.Pokazano bajkę Ewy Szelburg — Zarembiny pt. „O kuchareczce Petronelce, której cały świat w gotowaniu pomagał” w reżyserii Janiny Awgulowej. Na scenie grały dzieci z przedszkola, lalki prowadzone były przez rodziców dzieci, a na widowni zasiedli… przedstawiciele władz miasta (politycznych, oświatowych, kulturalnych), kierowniczki przedszkoli oraz delegacje komitetów rodzicielskich toruńskich przedszkoli. Zaraz po premierze okazało się, że „Zaczarowany Świat” jest potrzebny, że chcą go oglądać we wszystkich przedszkolach Torunia i powiatu. Przeznaczeniem teatru lalek jest służyć dzieciom . Przyjaciel „Zaczarowanego Świata” Jan Staudynger tak pisał w „Marionetkach”:,… teatr lalek przez sam fakt swego istnienia, jeśli tylko stosuje się do poziomu dziecka, staje się elementem prostującym jego psychikę, staje się drożdżami jego osobowości… sprawia, że nagle owo słabe, małe, ograniczone i musztrowane dziecko staje w obliczu malutkiego, o wiele mniejszego od siebie światka. Dzięki magii sztuki przyjmuje dziecko, przy całym zachwycie wobec lalki, tę postawę opiekuńczą i doradczą, jaką dorosły ma wobec dziecka. Ono jest w tym teatrze górą”.
Te właśnie słowa stały się credo artystycznym Janiny Awgulowej. Po trzydziestu siedmiu latach pracy, w wywiadzie dla rozgłośni bydgoskiej powiedziała: „Program naszego teatru płynie z serca, programem tym jest nasza troska o dziecko, o jego przyszłość, o jego wychowanie, o rozwój osobowości. (…) Chcemy, aby dziecko rozumiało, bo przeżyć można tylko to co się rozumie”. Janina Awgulowa wiedziała, że radość, którą przynosi lalka sceniczna, należy się jak największej liczbie dzieci. Tym bardziej, że wszystkie dzieci czekały na bajki „Zaczarowanego Świata”. Początek lat pięćdziesiątych okazał się bardzo trudny dla pracy teatru ze względu na brak bazy lokalowej. Sytuacja lokalowa poprawi się dopiero w 1955 r., gdy Przedszkole nr 1, a w nim “Zaczarowany Świat” przeprowadziły się do nowo wybudowanego budynku przy Kaszowniku, dzięki czemu można było przyjmować znacznie więcej dzieci na przedstawienia. Równocześnie Janina Awgulowa nadal prowadziła objazdowy teatrzyk, występując na terenie różnych placówek wychowania przedszkolnego. Na początku lat 60-tych tj. w 1962 roku “Baj Pomorski” podarował “Zaczarowanemu Światu” foteliki z oparciami w kształcie różnych zwierząt — łącznie na 122 miejsca. Jednakże nadal brakowało zaplecza i szatni. Dopiero w 1974 roku w ówczesnym Studium Wychowania Przedszkolnego przekazano Teatrowi pracownię a przedstawienia odbywały się w auli szkoły. w 1975 roku Janina Awgulowa przeszła na emeryturę pozostawiając sobie pół etatu.W chwili obecnej Pani Janina Awgulowa jest na pełnej emeryturze. Nadal jest zainteresowana pracą teatru, który nadal egzystuje i wszyscy pracownicy pozostają wierni założeniom.
Tekst pochodzi z publikacji Teatr Lalek “Zaczarowany Świat” — 50 lecie Emilii Betlejewskiej Toruń 2000 Fragmnety publikacji
Uchwała nr 420/2000
Rady Miasta Torunia
z dnia 13 kwietnia 2000 roku
w sprawie nadania imienia Janiny Awgulowej Przedszkolu Miejskiemu Nr 8 w Toruniu.
Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. Nr 13 z 1996 r., poz. 74 ze zmianami), art. 3 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity Dz. U. z 1996 r Nr 67., poz. 329 ze zmianami), § 1 ust. 4 ramowego statutu publicznego przedszkola stanowiącego załącznik nr 3 do Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 lutego 1999 r. (Dz. U. Nr 14, poz. 131; zm.: Dz. U. Nr 2, poz. 20 z 2000 r.)
Rada Miasta Torunia
uchwala, co następuje:
§ 1
Nadaje Przedszkolu Miejskiemu Nr 8 w Toruniu imię Janiny Awgulowej z prawem używania od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały pełnej nazwy przedszkola:
“Przedszkole Miejskie Nr 8 im. Janiny Awgulowej w Toruniu”.
§ 2 Wykonanie niniejszej uchwały zleca się Zarządowi Miasta Torunia.
§ 3 Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Przewodniczący Rady Miasta Torunia
/-/ mgr inż. Bogdan Major